www.ezoteryka1.fora.pl www.ezoteryka1.fora.pl
Forum ezoteryczne
www.ezoteryka1.fora.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Pierwsze kroki

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.ezoteryka1.fora.pl Strona Główna -> Astrologia - Horoskopy / Astrologia / Historia Astrologii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ewulajla
Administrator



Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:22, 03 Maj 2013    Temat postu: Pierwsze kroki

Znaki na Niebie i Ziemi,

czyli pierwsze kroki astrologii


Nasi praprzodkowie zapewne spojrzeli w niebo pierwszy raz dopiero wtedy gdy utracili stan pierwotnej niewinności


Dociekania antropologów i paleontologów wykazały, że nasi przodkowie, przez około półtora miliona lat, nie pozostawili żadnych śladów swojego istnienia ani swojej wizji i interpretacji świata. Być może nie widzieli żadnego powodu, aby to zrobić lub zabrakło im nie tyle inteligencji, ile owego specyficznego stanu umysłu, jaki stosunkowo niedawno zaczął przejawiać gatunek ludzki, dokumentując szczegółowo swój pobyt na Ziemi. Jednak około 30 tysięcy lat temu pojawiły się pierwsze malowidła naskalne; ich najpiękniejsze okazy odnaleziono na ścianach grot Chauvet i w Lascaux. Oryginalność sztuki jaskiniowej bierze się z faktu wzbudzającego współcześnie wiele domysłów i spekulacji. Twórcy fresków byli przecież pogrążeni w mroku, odcięci od nieba i światła dziennego, przyświecały im jedynie płomyki ognia. Te uściślenia są dla nas bardzo ważne. Nie wiadomo, dlaczego owe klany nomadów, łowców i zbieraczy znienacka odczuły potrzebę odizolowania się od świata zewnętrznego, by - wskutek nieznanego procesu ewolucyjnego - malować postaci myśliwych, zwierzęta, kobiety i mężczyzn w ruchu. Skąd wzięło się owe nagłe pragnienie wyrażania się w tej formie, gdy przez poprzednie półtora miliona lat nasi przodkowie nie mieli nic do powiedzenia?

RAJ UTRACONY, CZYLI DOŚWIADCZENIE PUSTKI


Czy nagła zmiana klimatu mogła sprowokować ewolucję ludzkich zachowań? Teorię tę podtrzymuje większość naukowców. Prawdopodobnie szok klimatyczny, spowodowany kataklizmem naturalnym lub kosmicznym, mógł naruszyć równowagę ekosystemu, w którym nasi praszczurowie bytowali spokojnie od tysięcy, czy setek tysięcy lat. Owoce i dziczyzna, którą żywili się owi praprzodkowie, mogły w tym okresie zniknąć lub prawie zniknąć, a dramatyczna zmiana temperatur sprawiła, że zaczęli szukać schronienia w grotach.
Wyjaśniałoby to również fakt, dlaczego w późniejszych wierzeniach grota
stała się symbolem matczynego łona, czy ponownych narodzin człowieka - taką bowiem funkcję pełni w rytuałach inicjacyjnych prymitywnych plemion, zwanych „rytmami przejścia", które przetrwały we współczesnym świecie, w niektórych religiach, a także w praktykach szamanów na całym globie. Z drugiej strony, jeśli owoce i dziczyzna, którymi człowiek żywił się od zarania dziejów, stopniowo zanikały lub stały się trudne do znalezienia, jasnym staje się dlaczego ludzie odczuwali potrzebę „inwokowania" ich w postaci rysunków i malowideł na ścianach jaskiń, co z kolei skłania do przypuszczeń, że niedostatek, czy wręcz głód, do jakiego nie przywykli, wprawił ich w niepokój, a następnie uświadomił im niemoc, chaos, być może istnienie jakiejś siły zewnętrznej, której obecności nie podejrzewali dotąd. Innymi słowy, to, co było rajem, o czym nie mieli bynajmniej pojęcia, z dnia na dzień zamieniło się w nieprzyjazne środowisko.
Świadectwa historyczne wskazują, że co najmniej od 12 tysięcy lat cywilizacje powstawały nie w warunkach idyllicznych, lecz przeciwnie, w środowisku surowym, nieprzyjaznym, jałowym, w którym człowiek musiał dowieść wyobraźni, inicjatywy, odwagi i kreatywności, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i zdobyć potencjalne bogactwa.

ZNAKI NA NIEBIE I ZIEMI


Czy sądzić więc należy, że w owym okresie przymusowego polegania na własnych siłach, człowiek nie zainteresował się Niebem, zjawiskami niebieskimi, zwłaszcza zaś Słońcem i Księżycem, które przyświecały dniom i nocom od niepamiętnych czasów? Nie, niekoniecznie. Niemniej nie mamy na to żadnych namacalnych dowodów, żadnych świadectw. A czy ziemskie zwierzęta interesowały się Niebem? Czy postrzegały je jako najważniejsze? Nie. Zwierzęta interesował jedynie ograniczony obszar ich terytorium. Przestrzeń tę zresztą każdy gatunek zwierząt opanowuje do perfekcji. Można, naturalnie, spierać się, czy ptaki pozostają w kontakcie z Niebem. Czy na pewno? Świat ptaków ogranicza się do niewielkiego wycinka Nieba i Ziemi, na którym krążą prądy ciepłego i zimnego powietrza. Nie interesuje ich samo Niebo ani gwiazdy.
Można również polemizować, twierdząc że wiele gatunków zwierząt reaguje na fazy Księżyca, zwłaszcza na pełnię, a także na promieniowanie słoneczne. Bez wątpienia jednak mamy tu do czynienia z interakcją dwóch świateł głównych - nocnego i dziennego - z Ziemią. To właśnie na interakcje niektóre gatunki reagują lub warunkują one pewne ich zachowania, nie zaś Słońce, czy Księżyc. Reasumując - istnieją powody, by sądzić, że ludzkie istoty zainteresowały się Niebem, ponieważ kojarzyło im się z wielką pustką, niezmierzonym ogromem świata, który nagle zaczęły postrzegać, nie umiejąc jeszcze zdefiniować, czy zlokalizować tego stanu, który wcześniej nie był im znany. Ludzie dostrzegli na Niebie znaki, z którymi zaczęli się identyfikować, łącząc atrybuty Nieba i Słońca, które nabrały znamion bóstw żeńskich i macierzyńskich, oraz Księżyca i Ziemi, które stały się ich męskimi, ojcowskimi odpowiednikami. Sklepienie niebieskie i ziemska powłoka odtąd zostały sobie zaślubione, a Niebo zaczęło pełnić funkcję żywego zwierciadła i strażnika Ziemi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.ezoteryka1.fora.pl Strona Główna -> Astrologia - Horoskopy / Astrologia / Historia Astrologii Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin